Zastosowanie Ozonu

2
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów:
- zapach tytoniu
- zapach spalenizny
- zapach stęchlizny
- zapachy odzwierzęce i jad trupi
- zapachy substancji ropopochodnych
- usuwanie zapachów z samochodów i pomieszczeń niewiadomego pochodzenia.

O ozonie


1. W stanie gazowym jest niebieski i ma charakterystyczny ostry zapach, przypominający zapach di tlenek siarki i chlor.

2. Ozon jako silny utleniacz – powszechnie stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji i deakaryzacji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody, czy jako czynnik odkażający w przemyśle spożywczym.

3. Ozon jest bardzo silnym związkiem utleniającym, dużo silniejszym od tlenu. Jego właściwości utleniające są związane z następującą reakcją O3=O2+O
Ozon rozpada się na cząsteczkę tlenu i tlen atomowy, który jest bardzo aktywny. Już w zwykłej temperaturze wywołuje procesy utleniania np. rtęci.

4. Ozon jest 3-atomową stosunkowo nietrwałą cząsteczką tlenu, o bardzo silnych właściwościach utleniających i dezynfekujących. Wykazuje 50 razy silniejsze i 3000 razy szybsze działanie niż np. chlor .

5. Ozon jest gazem drażniącym błony śluzowe.

Ozon likwiduje

Ozon nie maskuje nieprzyjemnych zapachów lecz je skutecznie usuwa
1Grzyby i pleśnie
Powstają na ścianach, na parowniku klimatyzacji samochodowej lub klimatyzatorze domowym i biurowym. Zagrzybienie powoduje zapach stęchlizny i rozprzestrzenianie rodników grzybów na całe pomieszczenie co wpływa niekorzystnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Ozon likwiduje rodniki grzybów i formy przetrwalnikowe wytwarzane przez grzyby, pozostawiając czyste i sterylne pomieszczenie.
2Toksyczne substancje chemiczne
Zapachy wytwarzane przez farby, kleje, panele, dywany, izolacje, lakiery do drewna, tworzywa sztuczne. Ozon niweluje niebezpieczne związki poprzez rozpad pierścienia węglowego który jest zawarty w tych substancjach.
3Roztocza
Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Znajdują się w dywanach, zasłonach, meblach tapicerowanych, kocach oraz w pluszowych zabawkach dla dzieci. W kanapie może być ich nawet 2 mln ! Roztocza powodują alergię i astmę, odżywiają się martwą i złuszczoną materią organiczną. Nawet małe stężenie ozonu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.
4Zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego
Nieprzyjemna woń moczu ludzkiego, kota, psa, krwi, rozlanego mleka, treści żołądkowej (wymiocin), wina, sfermentowanych soków, dymu z papierosów.
5Drobnoustroje
Zapachy wytwarzane przez farby, kleje panele, dywany, izolacje, lakiery do drewna, tworzywa sztuczne. Ozon niweluje niebezpieczne związki poprzez rozpad pierścienia węglowego który jest zawarty w tych substancjach.
6Pyłki kwiatowe
Alergeny zawarte w pyłkach kwiatowych traw, drzew, chwastów pod wpływem ozonu tracą swoje niepożądane właściwości.
7Insekty i gryzonie
Pająki, mrówki faraonki, prusaki, karaluchy, mole oraz myszy, szczury i inne gryzonie nie lubią ozonu – przy regularnym ozonowaniu opuszczają takie pomieszczenie. Ozonowanie wskazane jest dla cierpiących na Arachnofobię – strach przed pająkami.